Tribuna napisal:podpiraš napisal:ven naj grejo! napisal:ven naj jih sterajo. Moji starši, vaši starši, ... so gradili tovrne z samoprispevki tako ali drugače, zdaj bi pa kar neki samooklicani umetniki radi to zastonj. Podpiram Jankoviča, če prav mi ni sličen po mišljenju, na tem mestu ga pa podpiram.
Aktivisti naj zapustijo ROG. Tam se zbira čudna množica ljudi, raznih narodnosti, kultur, ... narkomani, kvazi umetniki, ... ki bi radi pobrali kar ni njihovo.
Torej podpiraš, da se podre Rog, ki so ga gradili tvoji starši, zato da bo nekdo tam lahko basal denar v svoj žep?
Nobeni "starši" niso gradili Roga. To je bila predvojna tovarna otroških vozičkov. Imenovala se je Tribuna. Po vojni pa Rog.
Se opravičujem. Zmotil sem se. Tribuna je bila predvojna tovarna koles in otroških vozičkov na KARLOVŠKI cesti.
Povojni Rog pa je bil tole: Nekdanja tovarna koles Rog zaseda prostor med Trubarjevo, Rozmanovo ulico ter Petkovškovim nabrežjem. Tovarna je zrasla na predmestju mesta, kjer so že prej delovale številne obrtniške delavnice. Njeni začetki segajo v leto 1871, čeprav se je v pomemben tovarniški kompleks razvila šele osem let kasneje, ko je pričela delovati največja usnjarska tovarna v Ljubljani. Ta je doživela izrazit razcvet na prelomu iz 19. v 20. stoletje, ko je njen tedanji lastnik Karl Pollak sezidal stanovanjsko vilo in vrsto drugih pomožnih objektov, ki jih je obdal z zidom. Tovarno je tudi moderniziral in pričel z izvažanjem različnih usnjenih izdelkov v različne evropske države. Prav tako je stavbo nadgradil z dvema nadstropjema, pri čemer je uporabil skeletno armiranobetonsko konstrukcijo, ki je bila pred prvo svetovno vojno prava redkost v razvijajočem se mestu.
Po drugi svetovni vojni, leta 1951, ko je bila tovarna nacionalizirana, je usnjarstvo nadomestila izdelava koles, ki je potekala v tovarniških prostorih vse do leta 1991. Takrat se je proizvodnja zaradi velikih logističnih stroškov preselila ne Letališko ulico, tri leta kasneje pa je tovarna dokončno prenehala delovati.
Od takrat dalje so se zvrstile številne razprave o ureditvi prostora, izdelane so bile tudi iztočnice za zaščito tovarniških prostorov, saj je bilo ugotovljeno, da je tovarna Rog v resnici pomemben del slovenske industrijske dediščine.
http://www.dedi.si/dediscina/366-tovarna-koles-rog
Na jetra mi gre namreč, ko klobasate o nekih samoprispevkih in "graditvi". Večina slovenske industrije je nastala na osnovi predvojnih tovarn, delavnic in obratovalnic. Vse to so po 2. vojni z nacionalizacijo zaplenili, ukradli prvotnim lastnikom, nekatere lastnike so tudi ubili.
TAM v Mariboru je nastal iz nemške okupacijske vojne tovarne. Ravno tako Tovarna aluminija v Kidričevem.
Če pa se je po vojni kaj gradilo, so to gradili sužnji - politični zaporniki.
Zato tule ne klobasajte neumnosti, ker pokažete, da ste totalno zmanipulirani od sedajšnjih državnih medijev in seveda šolskega sistema, ki vas o nastanku slovenske industrije spoh ni podučil, oziroma je grde zadeve enostavno zamolčal.
Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 24 Jun 2016 00:42